Interstellar – film z 2014 roku

Filmy z gatunku fantastyczno-naukowe cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników tego rodzaju fabuły.

„Interstellar”

Jednym z budzących skrajne opinie, a także wiele kontrowersji ze względu na nie do końca klarowny scenariusz jest film „Interstellar” z 2014 roku.
W bliżej nieokreślonym wieku naszej ery Ziemia stoi na progu kataklizmu. Wszystkim ludziom grozi głód, gdyż ze względu na nieodwracalne zmiany klimatyczne i rozwijające się choroby roślin, niszczeją uprawy będące jedynym składnikiem pożywienia. Na oddalonej od miasta farmie, wśród pól kukurydzy, mieszka były pilot-astronauta Coop (Matthew McConaughey) z NASA wraz z dwójką dzieci teściem. Wzorem większości zajmuje się doglądaniem upraw oraz naprawą psujących się — ze względu na anomalie magnetyczne — maszyn rolniczych.

Dzieci – dziesięcioletnia Murph (Mackenzie Foy, Jessica Chastain, Ellen Burstyn) oraz piętnastoletni Tom (Timothée Chalamet, Casey Affleck) uczęszczają do szkoły w miasteczku gdzie są przez ojca codziennie dowożone. Zycie toczy im się ciężko – wszechobecny pył zasypuje pola uprawne, wdziera się do domu i powoduje nieuleczalne choroby.
Pewnego dnia, Murph obserwuje dziwne i niepokojące zjawisko w swoim pokoju – bez powodu zaczęły spadać książki z regału, lecz nie to było niepokojące: książki spadały jakby w określonym systemie, którego w żaden sposób nie można było rozwiązać.
Postanowili nie zaprzątać sobie tym głowy licząc że sprawa z czasem jakoś się wyjaśni.

Życie pozornie toczy się swoim torem, jednak pewnego dnia, podczas burzy pyłowej, w pokoju dziewczynki z powodu niezamkniętego okna pył ułożył się w ściśle określony sposób który pozwolił na rozwiązanie zagadki, a mianowicie powstał ciąg liczb określających nieznane współrzędne geograficzne, które umiejscowiły tajemniczą placówkę badawczą.

Od tego momentu akcja filmu zmienia się diametralne – życie na farmie przestaje Coopa interesować i postanawia niejako wrócić do zawodu astronauty, wyruszając na niepewną i ryzykowną misję w kosmos…

Film nie wydaje się być podobny do większości filmów fantastyczno-naukowych ze względu na swoje przesłanie którym jest ratowanie ludzkości, a nie obrona przed istotami z innych planet czy zaprzyjaźnianie się z nimi.
Opowiada raczej o walce człowieka z przeciwnościami losu, upływającym czasem, a także z ludzką naturą.

Ze względu na nieco zagmatwaną fabułę, prowadzoną w niejako dwóch wymiarach czasowych, nie do końca wyjaśnione są pewne istotne kwestie, co jednak nie przeszkadza w zrozumieniu ogólnej treści.
Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *