Repertuar

1. Poranek dla dzieci – Historia Kunkusza, kota uchodźcy (ok. 60 min.)
kot-ktory-zgubil-domZajęcia dla młodszych dzieci w oparciu o krótkie reportaże o kotach towarzyszących uchodźcom i wspólne czytanie napisanej specjalnie dla dzieci opowieści „Kot, który zgubił dom” autorstwa Ewy Nowak (Egmont, 2016). Rozmawiamy z dziećmi o tym, dlaczego kot musiał uciekać i jak się czuł na różnych etapach swojej podróży.

 

2. Homeless refugees and migrants sleeping rough in Alexandra Park Athens. 12-6-12 http://intothefire.orgW płomieniach (Into the Fire – The Hidden Victims of Austerity in Greece) (2013, 40 min.)
„W płomieniach” to dokument śledczy, przyglądający się sytuacji uchodźców i migrantów w Grecji w kontekście ostrych środków oszczędnościowych i rosnącego rasizmu. Ze względu na granicę z Turcją Grecja jest jedną z głównych bram do Europy. Jednak gdy uchodźcy już ją przekroczą, europejskie prawo nie pozwala im dotrzeć do innych krajów w Europie. Tymczasem w samej Grecji muszą mierzyć się z niewydolną procedurą azylową i przerażającymi warunkami życia.
Reż. Guy Smallman, Kate Mara

3. seekingrefugeBezpieczna przystań (Seeking Refuge) (2012, 20 min.)
Pięcioro bohaterów w wieku od 10 do 17 lat, z różnych stron świata – Afganistanu, Erytrei, Zimbabwe, Iranu i „jednego z państw Eurazji” – opowiada o powodach ucieczki z rodzinnego kraju i trudnościach adaptacyjnych w nowej ojczyźnie. Ich relacje, nagrane specjalnie na potrzeby tego projektu, zostały zilustrowane pięknymi animacjami w stylu dziecięcych rysunków.
Reż. Andy Glynne

4. (The Land Between) (2014, 78 min.)
Spojrzenie na ukryte i desperackie życie migrantów z Afryki Subsaharyjskiej, żyjących w górach półnotlb-still-photo-1cnego Maroko. Marzeniem większości jest dostanie się do Europy dzięki pokonaniu mocno zmilitaryzowanego płotu oddzielającego Melillę – hiszpańską enklawę na kontynencie afrykańskim.
Unikalny i bezprecedensowy dostęp autorów filmu do bohaterów pozwolił na udokumentowanie codziennego życia migrantów uwięzionych w próżni, a także wyjątkowej przemocy i nieustannego złego traktowania, którego doświadczają ze strony władz marokańskich i hiszpańskich. Na tym tle film przygląda się także pytaniom uniwersalnym: w jaki sposób i dlaczego ludzie ryzykują wszystko, w tym swoje życie, by opuścić kraj, rodzinę i przyjaciół w poszukiwaniu nowego i lepszego życia.
Reż. David Fedele

5. Boza (2014, boza52 min.)
Film dokumentalny w reżyserii Walida Fellah, opowiadający historię migrantów z regionu Afryki Subsaharyjskiej, którzy walczą o to, żeby dotrzeć do Europy. Kiedy są już na miejscu muszą stawić czoła systemowi zbudowanemu na zasiekach okalających granice Starego Kontynentu.
Reżyser filmu urodził się w Tunezji. Jest członkiem Tunezyjskiej Federacji Filmowców Amatorów. Rejestruje życie osób, które doświadczają nieudokumentowanego pobytu.
Film dostępny dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nomada.
Reż. Walid Fellah

6. Nigdzie w Europie (Nowhere in Europe) (2009, 98 min.)
Dokument przedstawia drogę czeczeńskich uchodźczyń i uchodźców prześladowanych we własnym kkein_ort_portrait-150x150raju. Po wymarzonym przekroczeniu granicy strefy Schengen konfrontują się z bezsilnością i doświadczają tymczasowości. Spędzają lata w ośrodkach dla uchodźców. Brak znajomości języka uniemożliwia znalezienie pracy. Pomoc oferowana w ramach programu integracji stawia ludzi szukających schronienia w poczuciu biernej wegetacji. Przed obecnym kryzysem migracyjnym Czeczenki i Czeczeni byli drugą pod względem liczebności grupą szukającą schronienia w krajach Unii Europejskiej.
Reż. Kerstin Nickig

7. Pokażcie to wszystko światu (Show All This to the World) (2015, 55 min.)
Jshow-this-all-www_1eden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy. Bo też medialny show wokół trwającego kryzysu jest jednym z głównych tematów tego filmu. Z jednej strony mamy migrantów i uchodźców, którzy w wyniku decyzji francuskich władz o zamknięciu granicy znaleźli się w próżni, z drugiej – media, które przyciąga jedynie sensacyjny temat.
Reż. Andrea Deaglio

8. Granice. Europejski sen (2016, 40 min.)
Granice to film_granice_okladkafilm o uchodźcach – ich losach, marzeniach, rozczarowaniach po przekroczeniu europejskiej granicy. Zdjęcia do filmu były kręcone m.in. w obozie dla uchodźców w Idomeni w Grecji – w miejscu gdzie od wielu miesięcy toczy się walka o życie. Życie polegające na czekaniu w nieludzkich warunkach na otwarcie granic. Granice to również próba przekroczenia barier w nas samych – rezerwy, nieufności, strachu, przed ludźmi, którzy zmuszeni do opuszczenia swoich domów, szukają dla siebie nowego miejsca na ziemi.
Reż. Łukasz Szczepański, Jacek Jaca Wiśniewski, Anna Żebrowska

9. Zima na Lampedusie (Lampedusa in Winter) (2015, 93 min.)
Są miejsca,lampedusa-www_1 gdzie migracja to zjawisko dnia codziennego. Choć na Lampedusie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz…
Reż. Jakob Brossmann